Święta to czas wypełnionym wieloma wydarzeniami.

Dużo się działo w przeciągu ostatniego tygodnia i dopiero teraz nadszedł czas w którym możemy "na spokojnie" podzielić się tym wszystkim co przeżywaliśmy.

Niech Pan Jezus Wam błogosławi i obdarza swym pokojem! :)

Imieniny Magistra i Socjusza

 

            Tuż przed świętami swoje imieniny obchodzili nasi wychowawcy - Br. Dariusz i Br. Adam.

            Tradycji stało się zadość i mogliśmy usłyszeć historię powołania każdego z nich. To niesamowite jak niezbadanymi ścieżkami prowadzi Pan swoich umiłowanych! Było to z pewnością inspirujące i umacniające historie dla nas wszystkich.

            Drodzy nasi Ojcowie! Dziękujemy Wam za przykład, za uwagę i prowadzenie. Dziękujemy Panu za dar dla naszej wspólnoty, jakim jesteście właśnie Wy. Niech Pan Wam błogosławi!

 

 

Radio Rzeszów na Kalwarii

 

            W sobotę 23 grudnia, Kalwaryjskie wzgórze nawiedził wóz transmisyjny! Redaktorzy Radia Rzeszów postanowili przyjrzeć się przygotowaniom do Świąt Bożego Narodzenia w tym odległym zakątku świata oraz przybliżyć słuchaczom tutejsze tradycje i zwyczaje.

            Audycję uświetnili mieszkańcy Kalwarii Pacławskiej i miejscowości okolicznych, bracia z klasztoru pod przewodnictwem Ojca Gwardiana oraz Bracia Nowicjusze. Ci ostatni, wespół z bratem Socjuszem, wysyłali w eter anielskie dźwięki tradycyjnych polskich kolęd, co z pewnością pomogło słuchaczom we wchodzeniu w świąteczny nastrój.

Wigilia!

 

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

 Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.”

C.K.Norwid „Opłatek

 

            Oczekujemy przyjścia na Świat naszego Zbawiciela! To oczekiwanie, poprzedzone przygotowaniami zarówno tymi materialnymi, jak i (przede wszystkim) duchowymi, gromadzi naszą wspólnotę na wspólnej wieczerzy wigilijnej.

Choinka lśni się różnymi barwami, pięknie udekorowany stół zachęca do zajęcia miejsca, a przygaszone światło i zapalone świece tworzą nastrój… Jednak to nie ta zewnętrzna otoczka jest tutaj najważniejsza. Tego wszystkiego nie byłoby bez ludzi gromadzących się w tym miejscu. Po kilku ciepłych słowach z ust Ojca Gwardiana, przystąpiliśmy do dzielenia się opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń. Ten moment, jak w większości polskich domów, jest pełen radosnego uśmiechu i łez wzruszenia.

Na stole nie zabrakło uszek z czerwonym barszczem, pierogów z kapustą, kutii, ryb pod różnymi postaciami (w tym specjalności Pana Jacka, pracującego w naszym klasztorze - imponująco przystrojonego szczupaka) itd.

 

             Po wieczerzy wigilijnej spotkaliśmy się wspólnie na świątecznej rekreacji. Z radością wyśpiewywaliśmy kolędy na cześć Bożego Dzieciątka. Nasza radość była tym większa, że zostaliśmy obdarowani wieloma listami od rodzin, przyjaciół, dobrodziejów, sióstr klarysek i współbraci z prowincji. Dzięki tej pokaźnej stercie korespondencji jesteśmy przekonani o Waszej bliskości i zapewniamy, że pamiętamy w modlitwie.

 

Pasterki

 

            Msza Pasterska to ważna chwila dla każdego wierzącego. Na jej celebrowanie gromadzą się i ci co gorliwsi wierni jak i ci, którzy „nie narzucają się” zbyt często Panu Bogu. Jest to dobry moment dla zrewidowania naszej relacji z Żywym Słowem - czy jest to intymna i aktualna więź, czy może odświętne odfajkowanie tradycji?

Mimo to, życzymy wszystkim, aby relacja z Chrystusem, narodzonym dla zgładzenia ludzkiego grzechu, stała się jeszcze bliższa, a dla tych, którzy Go dopiero szukają, aby znaleźli czym prędzej i mogli naśladować pasterzy, wierzących w prostocie serca Słowom Boga i spieszącym pokłonić się Królowi królów.

            My, nowicjusze, mamy możliwość uczestniczenia w więcej niż jednej Pasterce. Wszystko to za sprawą małej kapliczki w nieodległych Leszczynach, w których miejscowa ludność gromadzi się, aby w kameralnym gronie sławić Nowonarodzonego. Życzliwość, radość i wspólne kolędowanie po odprawionej Mszy świętej skutecznie wynagradzają wszelkie niedogodności w postaci mrozu, silnego wiatru itd.

Kolędowanie po Mszy Świętej

            W okresie Świąt Bożego Narodzenia w naszym sanktuarium, po mszach świętych, wierni mają możliwość spotkać się na wspólnym kolędowaniu. Akompaniowali im już bracia nowicjusze, miejscowy zespół „Pokolenie” oraz owieczki beczące dźwięcznie w rytm pastorałek.