Niesiemy sztandar w świat daleki” – z tym hymnem na ustach, na kalwaryjskie wzgórze wstąpiły zastępy Rycerstwa Niepokalanej z diecezji przemyskiej (Przemyśl, Kalwaria Pacławska, Horyniec Zdrój, Jasło, Sanok, Krosno) pod wodzą asystenta prowincjalnego ds. Rycerstwa – o. dr Piotra Cubera OFMConv

            Obchody rozpoczęły się od adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie do Serca Chrystusowego czule przemawiał duszpasterz kalwaryjskiego Rycerstwa i członek tutejszej wspólnoty klasztornej – o. Zdzisław Sendecki OFMConv

            Później, w trakcie konferencji, o. Piotr skierował do przybyłych formacyjne słowa, w których przyrównał całość działalności na cześć Maryi do potężnego drzewa, którego najważniejszą (choć z pewnością najmniej rzucającą się w oczy) częścią są korzenie, które symbolizują zażyłość z Pismem Świętym; okazały pień, czyli naśladowanie duchowości Matki Bożej, a imponująca korona to różnorakie formy pobożności maryjnej. Nie trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałoby owo drzewo, bez któregokolwiek z tych elementów.

            Po konferencji przyszedł czas na mszę świętą, gdzie kaznodzieja powtórzył za św. Maksymilianem, że „tylko miłość jest twórcza” i tymi słowy zachęcał, aby nienawiść zwalczać właśnie miłością, co tak zgodnie podkreślali najwięksi apostołowie Kościoła.

            Na zakończenie wszyscy mogli wspólnie spotkać się w tutejszym Domu Pielgrzyma na ciepłym posiłku, po którym maryjne hufce udały się w drogę powrotną do swoich domów.

            „Chwała Bogu i cześć Niepokalanej!”