Dzisiaj o mądrości

Pewnym punktem każdego miesiąca w nowicjacie jest dzień skupienia. W lipcu i sierpniu odbywamy je osobno w pustelni w lesie. Dziś (15. lipca) jest tam brat Fakhridin, który tuż po porannej mszy świętej wyruszył między drzewa. Mamy nadzieję, że najpóźniej do jutrzejszej mszy świętej wróci.

Dzisiaj wspominamy w Kościele, a w naszym zakonie szczególnie, św. Bonawenturę. Nazywany jest on drugim założycielem zakonu, ponieważ spełniając funkcję ministra generalnego zakonu, nadał mu prawo i zdyscyplinował przez to braci, których liczba szybko rosła. Św. Bonawentura jest dla nas wzorem mądrego i pokornego sprawowania powierzonej mu posługi. Podobno kiedy papiescy delegaci wybrali się do klasztoru braci, aby mu oznajmić, że został wybrany na kardynała, zastali go w kuchni, gdzie zmywał naczynia. Prawdziwa mądrość zstępuje z góry i daje się pokornym. Pismo Święte nas poucza, że nawet mądrością słynący Salomon ją sobie wyprosił. Módlmy się o dar mądrości. Przyda się ona również w prostych rzeczach. Jak widzimy na zdjęciu, nawet podczas odkładania umytych naczyń.

Artykuł ten nie mógłby powstać z fizycznie obecnym bratem Fakhridinem, którego ulubione miejsce z własnoręcznie zgotowaną półką na napoje i długopisy zostało dzisiaj puste a więc gorąco zapraszające do skupienia się w duchu razem z nim. Bóg zapłać!