Boże Narodzenie

Uroczystość Narodzenia Pańskiego rozpoczęliśmy od wspólnej Mszy świętej w kaplicy nowicjackiej, po której razem udaliśmy się do refektarza na wieczerzę wigilijną. Tutaj po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego i podzieleniu się opłatkiem, zasiedliśmy do wspólnego posiłku. Przy okazji wieczerzy dostrzegliśmy pewne różnice kulturowe. Okazało się bowiem, że na Słowacji nie ma zwyczaju próbowania wszystkich potraw po trochu, więc Peter czekał cały czas na deser. Na szczęście szybko został zapoznany z naszymi zwyczajami, bo zaczęliśmy się bać, że na końcu zgarnie całą kutie. Co jakiś czas ojciec magister intonował kolędę przygrywając jednocześnie na akordeonie.

O północy uczestniczyliśmy w Pasterce, podczas której ojciec gwardian wygłosił homilię pomagając sobie pewnym gadżetem – dzwoneczkiem. Niekiedy dawały o sobie również znać obecne w szopce owce.

W Boże Narodzenie po południowej Mszy świętej braliśmy udział w kolędowaniu przy żłóbku. Niewątpliwie główną atrakcją dla dzieci były zwierzęta w szopce, ale niektóre dały się namówić na zaśpiewanie do mikrofonu swojej ulubionej pastorałki.

Po zakończeniu udaliśmy się na spacer.

Wyświetleń: 260